Науково-консультаційна діяльність

ЛЕЦІЯ ПРОФ. В. МАСЛАКА «ТАРАС ШЕВЧЕНКО: ЗА МЕЖАМИ ЗНАНОГО»
В ТЕРИТОРІАЛЬНОМУ ЦЕНТРІ СОЦІАЛЬНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
(НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ) АВТОЗАВОДСЬКОГО РАЙОНУ

13 березня 2024 р. до 210 річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка в територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Автозаводського району пройшов просвітницький захід для соціальних робітників відділень соціальної допомоги вдома.

Лекцію провів Володимир Маслак, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського.

Володимир Іванович занурив слухачів в історичну епоху, в переживання та мрії Великого Кобзаря українського народу, розвінчав штучно створені міфи навколо легендарної постаті Тараса Григоровича.
РОБОТА В ЖУРІ КОНКУРСУ-ЗАХИСТУ
НАУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКИХ РОБІТ
УЧНІВ – ЧЛЕНІВ МАН УКРАЇНИ

Викладачі кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва в межах співпраці з Полтавським територіальним відділенням МАН України щорічно беруть участь у роботі журі I й ІІ етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України.

Цьогоріч у журі міського туру взяли участь В. В. Осадчий та К. В. Осадча.

В. І. Маслак та Л. В. Бутко представляли наш університет на обласному рівні (В. І. Маслак – головою журі секції «Всесвітня історія», Л. В. Бутко – членом журі секції «Фольклористика»), який відбувся 02–03 березня 2024 р.

Традиційно роботи оцінювалися в три етапи: рецензування, постерний захист та конференція.

Грамота_В.В. Осадчому

ЛЕКЦІЯ ПРОФ. В. МАСЛАКА В ТЕРИТОРІАЛЬНОМУ ЧЕНТРІ
АВТОЗАВОДСЬКОГО РАЙОНУ М. КРЕМЕНЧУКА

Викладачі нашої кафедри впродовж багатьох років співпрацюють з Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Автозаводського району, здійснюючи науково-консультаційну діяльність.

У межах цієї співпраці 15 лютого для соціальних робітників відділень соціальної допомоги лекцію про українсько-московські стосунки в історичному аспекті провів В. І. Маслак.

Під час лекції присутні з’ясували значення історичних термінів, дізнались про братній похід Андрія Боголюбського, «дружбу» за литовсько-польської доби, «візит» Сагайдачного до Москви, українсько-московські стосунки козацької доби, часів правління Катерини II – руйнівниці Гетьманщини.

Детально зупинись на мовному питанні.

В. Маслак висвітлив події інтернаціональної «допомоги» початку XX століття, жахливих 30-тих років XX століття, розвіяв міфи про Другу світову війну, розказав про історію Криму тощо.ЛЕКЦІЯ В. МАСЛАКА В ЦНАПІ НА ТЕМУ:
«ЗАДУШЛИВІ ОБІЙМИ: УКРАЇНСЬКО-МОСКОВСЬКІ СТОСУНКИ В
ІСТОРИЧНОМУ АСПЕКТІ»

Сьогодні, 17.01.2024 р., завідувач кафедри ГНКМ, проф. В. Маслак прочитав лекцію працівникам ЦНАПу м. Кременчука в межах щотижневих навчань з підвищення кваліфікації.

У лекції було висвітлено важливі події української історії, розвінчано найпоширеніші московські міфи про Україну та козацтво, висвітлено роль найвидатніших постатей української історії та культури, які внесли вагомий внесок у відродження суверенітету та незалежності України.ІНКЛЮЗІЯ: УМОВИ ДЛЯ РІВНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ

23.08.2023 р. у рамках щотижневого підвищення кваліфікації адміністраторів ЦНАП говорили про доступність і рівність – про інклюзію, зокрема в культурі періоду війни. Заняття проводив Володимир Маслак, доктор історичних наук, професор, академік Національної академії наук вищої освіти України, завідувач кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва КрНУ імені Михайла Остроградського.

Адаптації простору і послуг потребують люди зі слабким зором чи слухом, порушенням опорно-рухового апарату, затримкою психічного розвитку, розумовою відсталістю, а також обдаровані, гіперактивні діти, люди з аутизмом, замкнуті люди. Часто вилученими із соціального життя почуваються батьки з немовлятами. Для них є незручною сучасна інфраструктура, наприклад, громадський транспорт, заклади культури тощо. Досі інклюзивними проєктами займаються переважно активісти та ентузіасти.

Бути особливим – це не вирок. Доказом цього слугує короткий перелік імен, відомих у всьому світі: Луї Брайль, Стівен Хокінг, Мігель де Сервантес, Франклін Рузвельт, Джозеф Пулітцер, Ванга, Сара Бернар, Людвіг ван Бетховен тощо.

Щоб Україна була комфортним місцем для життя кожної людини, інклюзивність має стати одним із основних пріоритетів у відбудові нашої державиІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА

27 липня 2023 р. у рамках щотижневого підвищення кваліфікації в адміністраторів ЦНАП пройшов просвітницький захід – захоплююче знайомство з історією становлення українського козацтва.

Заняття проводив Володимир Маслак, доктор історичних наук, професор, академік Національної академії наук вищої освіти України, завідувач кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва КрНУ імені Михайла Остроградського.

Перші згадки про козаків датуються далеким 1489 роком. Упродовж століть сильне козацьке братство мало вплив на європейську історію. День українського козацтва святкують 01 жовтня (з 2023 року) разом зі Святом Покрови Пресвятої Богородиці, яку козаки вважали своєю захисницею і вірили в її силу.

У наш час кордони України захищає нове покоління захисників і захисниць.

До речі, головний офіс Кременчуцького ЦНАП знаходиться на вулиці Покровській, а в самому приміщенні під час реконструкції будівлі був знайдений фундамент Покровської церкви. Міською владою було прийнято рішення зберегти цю історичну знахідку для мешканців міста та його гостей. Нині в приміщенні ЦНАП облаштовано храмову кімнату, яка є відкритою для відвідин у години роботи ЦНАП.Лекція на тему: «Культура українського ділового мовлення»
для представників Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства
у Полтавській області

14.08.2023 р. у Центрі підвищення кваліфікації та професійної адаптації КрНУ кандидат філологічних наук, доцент кафедри ГНКМ Вікторія Шабуніна провела лекцію з культури українського ділового мовлення для представників Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Полтавській області з метою підвищення кваліфікації та професійної адаптації слухачів.

Під час лекції особлива увага присутніх була зосереджена на лексико-граматичних нормах сучасної української мови. Слухачі вправлялися в правильному слововживанні, вдалому підборі необхідних слів із синонімічного ряду, розмежуванні паронімів, доцільному використанні слів іншомовного походження та стійких зворотів мовлення, з’ясовували роль кліше в діловодстві та причини функціонування іншомовних термінів, вчилися долати спотворені запозичення з російської мови, суржик, тавтологію, плеоназми та мовну недостатність, а також опановували нормативне вживання різних частин мови та синтаксичних конструкцій у текстах офіційно-ділового стилю.Співпраця з Полтавським територіальним відділенням
МАН України

Викладачі кафедри гуманітарних наук, культури і мистецтва впродовж багатьох років співпрацюють з Полтавським територіальним відділенням МАН України, здійснюючи наукове консультування учасників конкурсу, працюючи в журі як міського, так і обласного турів, сприяючи таким чином розвитку науково-дослідницьких навичок учнів шкіл регіону.
У цьому навчальному році В. В. Осадчий та К. В. Осадча були головами журі міського рівня конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів (наукового відділення «Історія» та секцій «Мистецтвознавства», «Кримськотатарської гуманітаристики» відповідно), а В. І. Маслак та Л. В. Бутко представляли наш університет на обласному рівні (В. І. Маслак – головою журі секції «Всесвітня історія», Л. В. Бутко – членом журі секції «Фольклористика»), який відбувся 25–27 лютого 2023 р. На ньому представили свої наукові проєкти у 12 відділеннях понад 500 талановитих учнів нашої області.
Слід зазначити, що роботи оцінювалися в три етапи: рецензування, постерний захист та конференція.
Зичимо нашим викладачам та учнівській молоді плідної подальшої співпраці, успіхів і нових відкриттів!Лекція на тему: «Мова й суспільство»
для працівників Центру надання адміністративних послуг

Сьогодні, 01.03.2023 р., у межах щотижневого підвищення кваліфікації, започаткованого у ЦНАПі нашого міста, та з нагоди Міжнародного дня рідної мови, який увесь цивілізований світ відзначав 21 лютого, викладачі нашої кафедри проф. В. І. Маслак і доц. Л. В. Бутко для працівників Центру прочитали лекцію «Мова й суспільство». Епіграфом до лекції були слова видатної Л. Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна і на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменимося, то матимемо невтішну перспективу». Лектори висвітлили роль мови в суспільстві, її консолідуючу функцію, окреслили шляхи визначення державної мови в умовах поліетнічності населення, репрезентували нормативну базу, що регулює мовне питання в Україні, розказали про норми сучасної української літературної мови тощо. Слухачам було запропоновано виконати декілька вправ, щоб закріпити почуту інформацію.Курси з підвищення кваліфікації на тему:
«ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до
оформлення документів». Лексико-граматичні особливості тексту документів»

15 лютого 2023 р. доцент кафедри ГНКМ Вікторія Шабуніна провела цикл лекцій з українського ділового мовлення для заступників директорів і вчителів шкіл Полтавської області з метою підвищення кваліфікації та професійної адаптації слухачів.
Лекторка ознайомила присутніх із ДСТУ 4163:2020, що набув чинності 01.09.2021 р., зі складом реквізитів документів, вимогами до змісту та місця розташування реквізитів у документах, до бланків та оформлення документів, а також до виготовлення документів. Слухачі вивчили схеми розташування реквізитів документів, порівняли зразки бланків документів та розглянули приклади їх оформлення.
Особлива увага була зосереджена на лексико-граматичних нормах ділової мови. Слухачі вправлялися в правильному слововживанні, вдалому підборі необхідних слів із синонімічного ряду, розмежуванні паронімів, доцільному використанні слів іншомовного походження, з’ясовували роль кліше в діловодстві та причини функціонування іншомовних термінів, вчилися долати спотворені запозичення з російської мови, суржик, тавтологію, плеоназми та мовну недостатність, а також опановували графічні скорочення в діловодстві, нормативне вживання різних частин мови та синтаксичних конструкцій у текстах офіційно-ділового стилю.Курси підвищення кваліфікації на тему:
«Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів»

11.02.2022 р. у Центрі підвищення кваліфікації та професійної адаптації КрНУ к. філол. н., доцент кафедри ГНКМ В. В. Шабуніна провела курси з підвищення кваліфікації для директорів кременчуцьких шкіл, їх заступників, вчителів української мови і літератури, вчителів англійської мови та інформатики, а також шкільних психологів і бібліотекарів на тему: «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів».
Значну увагу лекторка приділила аналізу Національного стандарту України та вимогам до оформлення документів. Було наголошено, що ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» розроблено згідно з правилами, установленими в національній стандартизації України. Документ набув чинності 01 вересня 2021 року і замінив ДСТУ 4163-2003. Цей стандарт поширюється на організаційно-розпорядчі документи незалежно від носія інформації, зокрема на організаційні (положення, статути, посадові інструкції, штатні розписи тощо); розпорядчі (постанови, рішення, накази, розпорядження); інформаційно-аналітичні (акти, довідки, доповідні записки, пояснювальні записки, службові листи тощо) документи, створювані в результаті діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, підприємств, організацій та інших юридичних осіб незалежно від їхнього функціонально-цільового призначення, рівня і масштабу діяльності та форми власності. Слухачі дізналися, що цей стандарт установлює склад реквізитів документів; вимоги до змісту та місця розташування реквізитів у документах; вимоги до бланків та оформлення документів; вимоги до виготовлення документів. Вимоги цього стандарту щодо оформлення реквізитів можуть бути поширені на всі класи уніфікованих систем документації. Крім того, Стандарт визначає склад і зміст постійної інформації реквізитів для організаційно-розпорядчих документів незалежно від носія інформації.
Наступний блок курсу було присвячено детальному розгляду лексико-граматичних особливостей тексту документів. Поєднання теорії з практикою підвищило ефективність курсу.
Курси підвищення кваліфікації на тему: «Наукова мовна культура – основа професійної діяльності дослідника»
06.12.2021 р. у Центрі підвищення кваліфікації та професійної адаптації КрНУ к. філол. н., доцент кафедри ГНКМ В. В. Шабуніна провела курси з підвищення кваліфікації для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти м. Кременчука на тему: «Наукова мовна культура – основа професійної діяльності дослідника».
У межах програми курсу досліджено комунікативний феномен наукової мови, розкрито сутність та особливості наукового стилю української мови, визначено головні риси усного й писемного наукового мовлення, порівняно структурно-смислові компоненти наукових текстів різних жанрів. Особливу увагу слухачів було зосереджено на культурі усного наукового мовлення, зокрема на композиційно-логічній побудові усної наукової доповіді та виступу, мовній особистості доповідача, наукових заходах як дієвих засобах виявлення культури наукової мови та на особливостях підготовки електронної презентації наукового виступу.
Курси з підвищення кваліфікації на тему: «Професійно-педагогічна комунікація як феномен педагогічної діяльності»
19.09.2020 р. доцент кафедри ГНКМ В. В. Шабуніна провела курси з підвищення кваліфікації для учителів Кременчуччини на тему: «Професійно-педагогічна комунікація як феномен педагогічної діяльності».
У межах теми особлива увага була приділена питанням особливостей професійно-педагогічної комунікації; педагогічного спілкування як провідної складової професійно-педагогічної комунікації; сприятливого соціально-психологічного клімату як основи ефективної комунікації у педагогічному колективі. Особлива увага була приділена педагогічним конфліктам, їх розв’язанню та усуненню; вербальним засобам професійно-педагогічної комунікації; культурі мови і культурі мовлення вчителя; невербальним засобам професійно-педагогічної комунікації та комп’ютерним засобам професійно-педагогічної комунікації.

Курси з підвищення кваліфікації на тему:
«Основні зміни в новій редакції українського правопису 2019 р.».

18.09.2020 р. доцент кафедри ГНКМ В. В. Шабуніна провела курси з підвищення кваліфікації для учителів Полтавської області на тему: «Основні зміни в новій редакції українського правопису 2019 р.».
Лекторка зробила екскурс в історію українського правопису, повідомила про причини, що зумовили його нову редакцію, висвітлила основні правописні новації тощо:
З історії українського правопису.
Проблеми українського правопису в 90-х роках ХХ століття.
Орфографічні норми Івана Огієнка.
Правописна реформа в німецькомовному просторі. Порівняльний аналіз.
Зміни в українському правописі в написанні слів (без варіантів).
Варіантні доповнення до чинної норми.
Творення фемінітивів.
Істотне доопрацювання розділів.
Сучасні правописні дискусії.
Практичні вправи сприяли закріпленню правописних компетенцій.


Курси з підвищення кваліфікації на тему:
«Інформаційна, бібліотечна та архівна справа»

Доцент кафедри Л. В. Бутко з 19.02.2020 р. до 26. 02.2020 р. проводила курси підвищення кваліфікації для працівників КЗ «Центральна бібліотечна система Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області» з курсу «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа».
У межах програми курсу висвітлювалися такі питання:
Стратегії розвитку сучасної вітчизняної бібліотечної сфери (бібіліотекознавча парадигма ХХІ століття; інформаційно-комунікаційні стратегії бібліотечних установ; стратегії удосконалення діяльності бібліотек України).
Державна політика в бібліотечній сфері України (особливості формування державної політики у сфері бібліотечної діяльності; Стратегія розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України»; уплив міжнародних програм, проектів та ініціатив на розвиток бібліотечної сфери України). Імідж сучасної бібліотеки (позитивний імідж бібліотек як необхідна умова їх розвитку; зовнішній імідж як складова загального іміджу бібліотеки; внутрішній клімат бібліотеки). Бібліотека як соціокультурний інститут (публічна бібліотека як соціокультурний центр: основні поняття, функції, закономірності розвитку; інноваційні форми роботи з читачами в бібліотеках світу; нетрадиційні соціокультурні заходи українських бібліотек). Електронні ресурси як об’єкт бібліотечної діяльності (удосконалення бібліотечно-бібліографічного обслуговування на основі бібліотечних електронних каталогів; електронний архів; формування фонду мережевих ресурсів).Лекція на тему: «Теорія загального діловодства»

26 жовтня 2018 року викладачі Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського прочитали для працівників Центру надання адміністративних послуг у м. Кременчуці лекцію з теорії загального діловодства та провели практичне заняття.
Кандидат історичних наук, доцент кафедри українознавства В. І. Саранча схарактеризував особливості сучасного діловодства та вимоги до оформлення документів, передбачені державним стандартом України. Кандидат філологічних наук, доцент кафедри українознавства О. М. Тур організувала та провела практичний тренінг, націлений, у першу чергу, на викорінення росіянізмів як у повсякденному, так і у професійному мовленні.
Спілкуванням у форматі «запитання-відповідь» завершилась, на думку директора ЦНАПу Т. В. Печериці, корисна, змістовна та цікава зустріч.Особливо приємною для викладачів університету стала висока оцінка роботи у ЦНАПі студентів-документознавців, які саме зараз проходять там практику. Т. В. Печериця подякувала за професійну підготовку студентів, котрі допомагають якісно та швидко надавати мешканцям Кременчука адміністративні послуги, і висловила надію на подальшу співпрацю.


Заняття на тему: «Конфлікти: шляхи їх подолання та попередження»

17-25 липня 2017 р. доцент кафедри українознавства Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського О. М. Тур проводила заняття для фахівців «Служби допомоги мера кременчужанам 1563».
Діяльність цієї служби спрямована на консультаційну та інформаційну допомогу мешканцям м. Кременчука. Аналіз звернень та контингенту осіб виявив актуальну проблематику, з якою звертаються громадяни. Серед проблем, що найбільше турбують людей, – питання життєдіяльності міста, фінансові, медичні, соціокультурні проблеми. Іноді фахівці надають психологічну допомогу громадянам, заспокоюють їх. Тож важливими для спеціалістів стали заняття, присвячені спілкуванню як виду соціальної взаємодії, його психологічній природі, добору способів і засобів спілкування.
З інтересом вони слухали лекцію про спілкувальний етикет у сперечанні, сучасні технології дебатування. Практичне спрямування отримала тема «Конфлікти: шляхи їх подолання та попередження».


Курси із підвищення кваліфікації на тему:
«Ділова українська мова. Діловодство. Архівознавство»

Завідувач кафедри українознавства В. І. Маслак і доцент кафедри українознавства Л. В. Бутко з 20.05.2017 р. до 28.05.2017 р. проводили курси з підвищення кваліфікації для працівників ПрАТ «Кременчуцький завод технічного вуглецю» з курсу «Ділова українська мова. Діловодство. Архівознавство».
Ділове спілкування реалізується в державному, політичному, суспільному житті, у ділових відносинах між організаціями та установами, в органах управління, здійснюється державною мовою, у зв’язку з чим кожному працівникові необхідні певні теоретичні знання та практичні навички з ділової української мови, культури, етики ділового мовлення, діловодства, основ архівознавства. У зв’язку з чим потрібно засвоїти основні правила якісного та ефективного професійного спілкування. Мета курсу – підвищити рівень володіння рідною мовою, діловодства, архівознавства та здатність грамотно застосувати їх до потреб фахового спілкування.